ZPĚT

ALOHA FROM HAWAII

díl první

„Tak kdy zase vyrazíme do světa?“ To byla poslední dobou jedna z nejčastěji pokládaných otázek u nás doma. A aby nezůstalo jen u šedé teorie, po dlouhé době vás opět všechny zdravíme z druhé strany zeměkoule – z Honolulu! Pro tentokrát se totiž cílem naší cesty staly Ostrovy blaženosti – u nás jistě více známé jako Havajské ostrovy. Proč právě Havaj? Protože se nám před časem rodina rozrostla o jednoho malého cestovatele, zvolili jsme Havaj úmyslně – je exotická a tropická, ale relativně bezpečná, bez jedovaté havěti, nemocí a kriminality. Zkrátka pro skoro tříletého začínajícího cestovatele jako stvořená.

Cesta letadlem Praha – Berlín – New York probíhala v pohodě, pouze z Berlína do NY jsme měli asi nejstarší letušku na světě, k Františkovu velkému zklamání. Konstatoval, že vypadá, že to s ní každou chvíli sekne, že starší už je snad jenom smrt, a skutečně nebyl daleko od pravdy. Před New Yorkem to docela házelo, z čehož měl malý Filípek legraci a říkal, že děláme hopla.

Aby to ale nebylo všechno moc jednoduché, v New Yorku jsme byli nuceni strávit neplánovaně noc. Měli jsme jen hodinu na přestup na další tranzitní let, a to včetně imigračního odbavení, což prý není problém, ale ve skutečnosti se to pod dvě hodiny stihnout nedá. To tedy už víme. Takže jsme dostali taxi, hotel a večeři od letecké společnosti Continental Airlines. Docela jsme tu přestávku po deseti hodinách letu uvítali. Na hotelu jsme si pustili TV zprávy – právě se na jihu USA nad Houstonem prohánělo tornádo se silnou bouřkou. Ještě že tam nejsme. A tak nás ráno docela vyděsilo (aneb Houstone, máme problém…), když jsme zjistili, že nám paní na letišti jaksi zapomněla říct, že ranní spoj na Havaj je s dalším přestupem právě v Houstonu. Naštěstí při přistání tu už po bouři nebylo ani památky. Z Houstonu jsme letěli super moderním letadlem, každé sedadlo mělo vlastní TV, z čehož byl Filípek, dítě moderního věku, úplně u vytržení. Po dalších deseti hodinách letu se mezi mraky, ležícími nízko nad hladinou Tichého oceánu, začaly objevovat kousky „pevniny“ a za okamžik už letadlo dosedlo na přistávací plochu. Jsme v Honolulu!

A teď, kde jsme to vlastně přistáli – aneb trocha historie nikoho nezabije… Havaj je položena u obratníku Raka uprostřed Tichého oceánu v takzvaném polynéském trojúhelníku. Souostroví se skládá ze 132 ostrůvků a atolů sopečného původu. Havaj je zvláštní i tím, že je nejvzdálenější pevninou od všech kontinentů.

Osídlení Havajských ostrovů Polynésany probíhalo ve dvou vlnách. Nejprve připluli obyvatelé Markéz, někdy kolem 6. století našeho letopočtu, po nich v  11. století Tahiťané. Obdivuhodným způsobem dokázali překonat tisíce kilometrů na jednoduchých lodích, navigovaly je pouze hvězdy a přírodní úkazy. Až do 18. století žili obyvatelé Havaje izolovaně. Původní společenské zřízení bylo neobyčejně kruté. Společnost byla rozdělena na kasty, na vrcholu stála skupina náčelníků a šamanů, zcela dole pak otroci a lidé určení k obětem, kanibalismu. V roce 1778 ostrovy objevil pro evropskou civilizaci James Cook, který zde byl následujícího roku při své druhé návštěvě zabit. Bílí misionáři, obchodníci a námořníci pak celou Havaj zcela ovládli a  změnili. Křesťanští misionáři oblékli nahé domorodce, zakázali původní náboženství a  volné rodinné a  sexuální vztahy. Havajci umírali ve velkém vinou zavlečených nemocí a  nucených prací na polích. Stará havajská kultura téměř zmizela.

Kontaktu s Evropany využil válečník a pozdější král Kamehameha I., který si za pomoci evropských zbraní a poradců začal podmaňovat jednotlivé osady a kmeny ostrovů. Do své smrti v roce 1819 ovládl za pomoci vojenské síly či politických metod drtivou většinu ostrovů. Založil tak království, které přetrvalo až do svého svržení a nahrazení republikou v roce 1893. V roce 1898 byla Havaj anektována Spojenými státy americkými a v roce 1959 se stala 50. a nejjižnějším státem USA.

Původní polynéské obyvatelstvo čítá dnes pouhé jedno procento z 1 200 000 Havajců, většinu obyvatelstva tvoří míšenci, Japonci, Číňané, Filipínci a Američané.

Název hlavního města Honolulu pochází z domorodého jazyka, kde honolulu znamená zátoka mušlí. Honolulu leží na hlavním a třetím největším z ostrovů – Oahu, jenž díky klidným vodám a pěkným plážím nese historickou přezdívku místo setkávání. Tři milióny let starý ostrov tvoří ekonomické, kulturní i vzdělávací centrum celého státu. Žije zde 75% všech obyvatel Havaje.

A teď zpátky na letiště! Přivítalo nás horké polední slunce, 29 °C ve stínu, takže první, co jsme na letišti udělali, bylo převlečení ze zimního do letního oblečení. Pak taxi a hurá najít nějaký hotel. Po ubytování v centru města jsme se rozhodli, že si na chvilku – tak hodinu, dvě – zdřímneme. Časový rozdíl dvanácti hodin je přeci jen znát, a tak nás ani nepřekvapilo, že jsme se vzbudili až v jednu hodinu po půlnoci. Po brzké snídani jsme si počkali na východ slunce a krátce před sedmou hodinou už jsme se procházeli po věhlasné honolulské Waikiki beach, (waikiki v překladu znamená čerstvá voda), několik kilometrů dlouhé zlatopísečné pláži roubené palmami. Je oblíbená pravděpodobně i proto, že tu hloubka moře dosahuje maximálně 170 cm, dále směrem od břehu klesá a přechází v mělčinu, jež tlumí vlny, které se tu nezvedají do takové výše jako v jiných částech ostrova.

Moře bylo teploučké, teplota vody neklesá pod 26 °C. Filípkův první křest oceánem proběhl tak, že ho spláchla vlna, ale byl z toho nadšený a od té doby ho nemůžeme dostat z vody. Fandovi se tu taky moc líbí, říká, že si tu připadá jako v jeho vysněném Japonsku. No, skoro má pravdu, na ulici téměř nikoho jiného než Japonce a „Japonce“ nepotkáte… A opět to vypadá tak jako obvykle – až se ho budu chtít zbavit, nechám ho někde ve městě a on nikam netrefí. Bydlíme pouhé dvě ulice od pláže, ale on nás vždycky nutí chodit směrem opačným, než ve skutečnosti máme.

První díl Druhý díl Třetí díl Čtvrtý díl Pátý díl
Šestý díl